2016-07-20.
I znowu w kalendarzu pojawiają się ważne dla historii cywilizacji człowieka, smutne, zabawne lub po prostu ciekawe wydarzenia. Oto one:
15 lipca
1662 – Król Karol II zatwierdził statut Royal Society of London for the Promotion of Natural Knowledge – jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych towarzystw naukowych na świecie.
1904 – W Woroneżu w Rosji urodził się Paweł Czerenkow, odkrywca noszącego jego imię promieniowania. W 1958 roku dostał za to Nobla – wraz z Ilją Frankiem i Igorem Tammem, którzy wyjaśnili istotę zjawiska.
1922 – W zoo w Bronx Park w stanie Nowy Jork po raz pierwszy poza Australią pokazano dziobaka – dziwnego ssaka z kaczym dziobem.
16 lipca
1741 – Duńczyk Vitus Bering po raz pierwszy ujrzał wybrzeże Alaski.
1945 – Tuż przed świtem dokonano w stanie Nowy Meksyk pierwszego w dziejach próbnego wybuchu atomowego.
1994 – To się zdarza raz na tysiąclecie podobno: w powierzchnię Jowisza uderzył odłamek komety Schoemaker-Levy 9 o rozmiarach góry, powodując ognistą eksplozję o średnicy ok. 2000 km.
17 lipca
709 przed naszą erą – w Chinach po raz pierwszy zaobserwowano i wiarygodnie opisano całkowite zaćmienie Słońca.
1850 – Po raz pierwszy sfotografowano gwiazdę inną niż Słońce. Dokonał tego zawodowy fotograf o nazwisku Whipple, który przymocował płytę światłoczułą do okularu 38-centymetrowego teleskopu Harvard Observatory. Pozowała gwiazda Vega.
1938 – Wydarzyła się jedna z największych gaf w historii lotnictwa. Niejaki Douglas Corrigan (obdarzony potem przydomkiem Wrong Way) wystarował z Nowego Jorku z zamiarem dolecenia do Kalifornii. Wylądował w… Irlandii.
18 lipca
1635 – Urodził się na wyspie Wight Robert Hooke, twórca terminu „komórka” (w sensie biologicznym), a co ważniejsze wyśmienity fizyk (pamiętacie prawo Hooke’a?) i – ogólnie – przyrodnik.
1920 – Niedaleko rzeki Juanita w stanie Pensylwania odkryto największą znaną roślinę. Jest to splątana Gaylussacia brachycera (krzew z rodziny borówkowatych). Pokrywa ok. 40 ha terenu. Szacuje się jej wiek na 13000 lat.
1986 – Opublikowano pierwsze podwodne zdjęcia leżącego na dnie morskim „Titanica”.
19 lipca
1779 Jean Paul Marat (miał wtedy lat 36) napisał do francuskiej Akademii Nauk, że udało mu się obalić teorię grawitacji Newtona. Praca jego została odrzucona i autor poświęcił się polityce. Był krwawym rewolucjonistą – odpowiada m. in. za stracenie Lavoisiera. Autor niniejszej notki pamięta kilku “uczonych”, którzy za jego życia obalali „żydowską teorię Einsteina”. Też ich odkrycia wyśmiano, ale – na szczęście – żaden nie został politykiem, w każdym razie tak głośnym, jak Marat…
1957 – Nad niziną Yucca w USA odbyła swój pierwszy lot pierwsza rakieta z głowicą jądrową „Genie”. Był to pocisk klasy powietrze-powietrze, odpalono go z samolotu F-89 Scorpion, ciężkiego myśliwca odrzutowego.
1969 – O 1:48 w nocy zakończyła się w okolicach Hollywood sukcesem pierwsza wycieczka przez Pacyfik w jednoosobowej łodzi wiosłowej. Wyczynu dokonał John Fairfax, który w wyniku pomyłki nadłożył drogi o – bagatela – 1500 km.
20 lipca
1816 – W Anglii urodził się sir William Bowman, który odkrył, że mocz jest produktem ubocznym oczyszczania krwi. Na jego pamiątkę początek kanalika nerkowego nazwano torebką Bowmana.
Neil Armstrong w roku 2004 (zmarł w roku 2012)
1969 – Jedna z najważniejszych dat w historii cywilizacji: Neil Armstrong z Apollo 11 zrobił pierwszy krok na Księżycu.
1976 – Na Marsie wylądował pierwszy robot – Viking 1.
21 lipca
1620 – We Francji urodził się astronom i ksiądz Jean Picard, który jako pierwszy z zadowalającą dokładnością zmierzył stopień długości geograficznej, dzięki czemu możliwy był pomiar wielkości Ziemi dokładniejszy od tego zrobionego przez Eratostenesa, żyjącego 19 stuleci wcześniej.
1816 – w Hesse w Niemczech urodził się Paul Julius Reuter, założyciel słynnej Agencji Prasowej Reutera.
1969 – Neil Armstrong wraz z Edwinem Aldrinem wystartowali z powierzchni Księżyca. Zaczął się powrót Apollo 11.
Wyszperał
Bogdan Miś
Nie da się przepłynąć Atlantyku i wylądować w Hollywood. To był Pacyfik. 🙂
Oczywiście. Dziękuję, poprawiam.