30.03.2024
Konstrukcja najprostszej ścianki działowej pionowej, stanowiącej pełną przegrodę pomieszczenia w jakiej należy przewidzieć otwór drzwiowy, ale i rozgraniczająca je niekoniecznie w pełnej wysokości pokoju może się składać a) z rusztu złożonego z łat drewnianych grubości co najmniej 1 cala (25.39 mm) i szerokości 15 cm – przy typowych wysokościach pomieszczeń od. 2.4 – 2.6 m (należy jednak mieć na uwadze, że dzieląc pomieszczenie o większych wysokościach, chcąc zapewnić pełną stabilność takiej przegrody, trzeba korzystać z desek szerszych) i b) z mocowanych do tego rusztu warstw zewnętrznych, o jakich niżej. W taki materiał, w dowolnym asortymencie wymiarów i rodzaju, można się zaopatrzyć w jednym z licznych marketów budowlanych. Do wykonania ścianki potrzebne będą takie narzędzia jak piła ręczna płatnica drobnozębna, wiertarka elektryczna z udarem, poziomnica, wkrętaki ręczne lub wkrętarka elektryczna i młotek, a z akcesoriów wkręty do drewna, wkręty z kołkami rozporowymi, gwoździe i łączniki metalowe kątowe.

Rys. 1 Przegroda pomieszczenia w pełnej jego wysokości
Jak widać na rys. 1 ruszt z desek jest oparty o przeciwległe ściany pomieszczenia, podłogę i sufit.


Najpierw, wzdłuż dokładnie wytyczonej linii, mocuje się (wkrętami do kołków rozporowych wprowadzonych w sufit) łatę sufitową. W kolejności pracy, dokładnie pod nią – podwalinę na podłodze (również wkrętami do kołków rozporowych, wprowadzonych do stropu pod warstwą wykładziny podłogowej). Dalej dopasowuje się słupki – do wymiaru odległości od podwaliny do łaty sufitowej i mocuje się je pionowo (poziomnica) do tych desek metalowymi łącznikami kątowymi (90o). Odstęp słupków – 60 – 80 cm – zależy od długości przegrody. Im ścianka dłuższa tym odstępy krótsze. Wstawiając słupki w opierzenie należy przewidzieć miejsce drzwi i dla ich przestrzeni, wymiarując ich powierzchnię, w sposób właściwy przymocować te deski, na jakich ościeżnica skrzydła drzwiowego będzie się opierać. Jest wskazane, aby słupki, w ramie których w przyszłości mocowana będzie ościeżnica z płytą drzwiową były stosunkowo masywniejsze. Mogą składać się z dwóch lub nawet trzech desek zbitych ze sobą, równych wymiarami do służących przy wykonywaniu szkieletu ścianki lub z kantówki o wymiarach przekroju takiego samego, jak szerokość sąsiednich słupków.
Warstwy zewnętrzne opierzenia należy dobrać zgodnie z własnymi potrzebami estetycznymi. Rynek oferuje wiele znakomitych materiałów do wykończenia takiej przegrody pomieszczenia. Od naturalnych, takich jak drewno, płyty kamienne, też drewnopodobnych, do ceramicznych, szklanych czy plastikowych…

Rys. 2 przedstawia najprostszy przykład wykończenia ścianki z paneli drewnopodobnych.

Uwaga: w przypadku konieczności wyciszenia pomieszczenia przestrzeń wewnętrzną opisywanej przegrody można wypełnić – po uprzednim dwustronnym założeniu na opierzeniu jego wykończenia (płyty pilśniowe, MDF, OSD…)- materiałem tłumiącym dźwięki. Do jego rodzajów dobrze się nadaje styropian, budowlana wata drewniana czy specjalne maty wyciszające…
Andrzej Markowski-Wedelstett
Znowu dziękuję Mistrzowi!