2012-06-01. Pamiętam sprzed lat, jak komentatorzy naukowi (niegdyś była taka specjalność dziennikarska, proszę sobie wyobrazić…) chichotali, gdy w PRL przymierzano się do prawdziwej produkcji półprzewodników. Nie o to zresztą chodziło, że się przymierzano, ale o towarzyszące temu medialne okrzyki zachwytu i rozmaite propagandowe ą i ę. W tym kraju – pytano z ironicznym uśmiechem – w którym nie ma mowy o zmuszeniu robotnika do zachowania wymaganych reżimów czystości technologicznej, bo związki zawodowe rozedrą mordę i bojący się ich jak diabeł święconej wody aparat władzy oczywiście ustąpi? Minęły jakieś trzy dekady – i oto…
Pisze Dziennik Internautów:
Polski procesor finalistą nagrody European Business Award
Digital Core Design jest nie tylko jedyną firmą z Polski, ale też jedyną firmą ze wszystkich zgłoszonych w Europie, która zajmuje się projektowaniem specjalizowanych układów scalonych. Z głównymi projektantami procesorów 8051 polskiego przedsiębiorstwarozmawialiśmy niedawno w Dzienniku Internautów.
Uznanie w konkursie zyskał procesor DQ80251, najszybszy na świecie układ z rodziny 8051. Przypomnijmy, że podzespoły takie nie są stosowane w komputerach PC, za to można je odnaleźć np. w superszybkich pociągach, samolotach zwiadowczych, bądź po prostu telewizorach czy zabawkach.
– Jest mi niezmiernie miło, że opracowany przez naszą firmę procesor został wybrany spośród ponad tysiąca innych projektów zgłoszonych do konkursu – mówi Jacek Hanke, prezes Digital Core Design. Zaprezentowany na początku tego roku procesor z Bytomia jest ponad 50-krotnie bardziej wydajny (56,8 Dhrystone Speed) od standardu 8051 stworzonego przez firmę Intel.Jak dodaje Hanke, oprócz szybszego wykonywania większej liczby operacji, polski układ wykorzystuje również mniej energii, co ma bardzo istotne znaczenie przy konstruowaniu przenośnych gadżetów. Firmy biorące udział w konkursie European Business Awards zatrudniają w sumie ponad 2,7 milionów osób na całym kontynencie.
Coś jednak ludziom się w tym kondominium co i raz udaje – panowie aktywiści PiS-u – nieprawdaż? I to mimo zupełnie przypadkowych i niewłaściwych rządów…
To może one tak strasznie nam nie przeszkadzają?
Tu chciałoby się przypomnieć stary dowcip.
Dobrze Towarzysze, że produkujecie półprzewodniki, a kiedy będziecie produkować całe przewodniki?
Stary dobry 8051. Bawilem sie nim 15 lat temu.
gdy w PRL przymierzano się do prawdziwej produkcji półprzewodników.
.
Tu moze sprostowanie, ta firma nic fizycznie nie produkuje tylko projektuje uklady, w tym wypadku procesor, ktory mozna sobie kupic w formie programu (sic!), a nastepnie kupic programowalny uklad bramek logicznych FPGA (produkuje glownie chyba Azja, kiedys tez Siemens – nie jestem na biezaco) i zrobic z niego za pomoca zakupionego programu procesor.
@E
Ciekaw jestem czy Digital Core Design był w stanie opatentować jakieś nowe algorytmy. Jeżeli nie, to Azjaci nie dadzą nam zarobić…
@H: Sluszna uwaga. Pisza ze sa firma dostarczajaca IP, wiec pewnie jakos probuja je chronic.
Bardzo interesujace. Zajrzalem na ich strone internetowa. Dobrze zrobiona. Nie wiem, czy poprzedni komentatorzy tam zajrzeli pod haslo DQ80251. Gdyby to zrobili, to by moze zauwazyli slowo ASIC. Slowa FPGA nie zauwazylem. Nie wiem, czy mam wytlumaczyc roznice?
.
Tak sie sklada, ze ja sie zawodowo zajmuje miedzy innymi IP cores, ale troche inaczej i na inny rynek. Jesli nauke mozna nazwac rynkiem. Tak sie sklada, ze wlasnie wyslalem swoje pierwsze produkty do Indii, zas w laboratorium narodowym w Brookhaven moje uklady sa przygotowywane, zeby pracowaly w Japonii. Jednakze jak dotad nie udalo mi sie nic wyeksportowac do Polski pomimo staran.
.
Czy Pan Redaktor Mis o mnie napisze jako o czlowieku umiarkowanego sukcesu? Indie, Japonia, podziemna astrofizyka, chemia jadrowa, i jeszcze pare innych podobnych zastosowan.
@n2: Nie musialem, gdyz na stronie glownej napisali VHDL… (ale wyzwanie podjalem i, co logiczne, pisza wyraznie o FPGA w kilku miejscach). Owszem, klienci moga wyprodukowac tez ASIC.
@eternal pisze 2 czerwca 2012 o 10:36
„na stronie glownej napisali VHDL”
VHDL jak rowniez Verilog moze sluzyc do rozmaitch celow. Ja uzywam do programowania FPGA, ale cyfrowe uklady scalone tez sie tak projektuje. W tym przypadku idzie raczej o to drugie. Tak wynika z opisu DQ80251.
.
„pisza wyraznie o FPGA w kilku miejscach”
OK, przyznaje Panu racje. Spojrzalem na wiecej szczegolow. Rzeczywiscie sa wspomniane trzy wersje: ASIC, Altera, i Lattice. Dwie ostatnie rzeczywiscie sa dla FPGA.
.
Przy okazji znalazlem tez cos ciekawego dla siebie, mianowicie link do ASIX oraz „success story”. Tak sie sklada, ze ja uzywam kosci ASIX o nazwie AX88180, i nie jestem z niej zbyt zadowolony. Kilka razy pytalem ASIX, czy nie mogliby jej przyspieszyc. Akurat ta kosc nie jest wspomniana na stronie DCD, ale byloby bardzo zabawnie, gdyby byla ich wytworem.