17.11.2023
Piątek, 17 listopada 2023
1.
Może nie wiesz, Czytelniku, że we Włoszech to nie trzynasty, piątek przynosi pecha, ale venerdì diciasette, to jest piątek, siedemnastego.
Co z tego wynika?
Nic.
Ale bądź ostrożny!
2.
Tak sobie D.O. wyobraża, jacy byli zdenerwowani, jak gryźli paznokcie, patrząc na zegarek:, co też on powie w tym orędziu?
No i odetchnęli z ulgą, bo oto orędownik okazał się człowiekiem dojrzałym, a nie amebą umysłową, zgodną z ich standardami.
3.
„Panie marszałku, jestem premierem i chcę zabrać głos”.
D.O. podejrzewa, że chciał z mównicy sejmowej dojść do prawdy.
Prof. Chmaj, konstytucjonalista, podał wykładnię prawną, zgodnie, z którą ani Ciul Przegrany, ani inni filozofowie z „rządu” szajkowego ministrami ani wicepremierami nie są. Podali się do dymisji i są wyłącznie pełniącymi obowiązki szefami biur ministerialnych.
Jako takim nie przysługuje im przywilej zabierania głosu na życzenie podczas obrad Sejmu.
4.
A propos ameb umysłowych: szajka założyła w Sejmie zespół ds. uzyskania reparacji od Niemiec.

Borze zielony, i my byliśmy tak długo w rękach tych prymitywów!
101 tysięcy kilometrów kwadratowych Niemiec przyłączonych po wojnie przez Stalina do Polski nie starcza?
5.
TVN24:
Reporterka “Faktów” TVN Arleta Zalewska ustaliła, na kogo chce postawić Donald Tusk.

Nieoficjalnie wiadomo, że do rządu wracają Radosław Sikorski, Bartłomiej Sienkiewicz i Borys Budka. To w ich ręce mają trafić kluczowe dla Donalda Tuska resorty – Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Do Ministerstwa Sprawiedliwości ma szykować się Adam Bodnar, od kilku dni senator, a wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich. Marcin Kierwiński, jeden z bliższych współpracowników szefa Platformy Obywatelskiej, ma po Mariuszu Kamińskim z Prawa i Sprawiedliwości objąć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydzielone z tego resortu ma być stanowisko koordynatora do spraw służb specjalnych – tak było za poprzednich ministrów. Tu jednym z nazwisk, które nieoficjalnie pada, jest Adam Szłapka – lider Nowoczesnej i członek komisji do spraw służb specjalnych. …
Pewniakiem na ministra jest od początku Barbara Nowacka – “Gazeta Wyborcza”, jako pierwsza napisała, że szefowa Inicjatywy Polska pokieruje resortem edukacji. Potwierdzają to nasi rozmówcy w PO. …
Z nieoficjalnych informacji wynika, że kolejne trzy pewne nazwiska to Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) jako nowa ministra klimatu i środowiska, Władysław Kosiniak-Kamysz, jako wicepremier i minister obrony narodowej, oraz Krzysztof Gawkowski, jako drugi wicepremier i minister cyfryzacji.
Lewica w przyszłym rządzie na pewno będzie zajmować się polityką społeczną i rodziną. Tu kandydatki są dwie: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Kotula. …
6.

Zdecydowane „tak” już w pierwszym głosowaniu. Pedro Sánchez został zatwierdzony na stanowisko premiera hiszpańskiego rządu bezwzględną większością: 179 głosów, o 3 więcej niż potrzeba do inwestytury. Lider socjalistów uzyskał poparcie swojej PSOE i partii Sumar (a więc dwóch formacji, które utworzą rząd) przy wsparciu zewnętrznym wszystkich partii nacjonalistycznych i niepodległościowych: katalońskiej i baskijskiej, galicyjskiej i kanaryjskiej.
To front, który łączy wspólne pragnienie politycznej izolacji skrajnej prawicy Vox i który z tego właśnie powodu może zagwarantować rządowi Sáncheza większe wsparcie nawet niż te z ostatniej kadencji.




Jacek Pałasiński
“Drugi obieg” jest publikowany przez Autora na Facebooku. “Studio” udostępnia te teksty Czytelnikom – niekiedy z niewielkimi skrótami w stosunku do oryginału.