19.12.2023
Siding
Panele sidingowe są okładzinami przeznaczonymi głównie na ściany zewnętrzne.

Wykonywane są z różnych materiałów, takich jak np. drewno, metal, winyl czy PCV. Również ich zewnętrzna warstwa plastikowa może być monolitycznie połączona z mocno sprasowanym podkładem z pilśni. Charakteryzują się wysoką odpornością na niskie i wysokie temperatury (nie kruszą się i nie pękają). Niewiele – w ciągu wielu lat – zmieniają barwę lica pod wpływem światła. Zachowują właściwości fizyczne. Są znakomitym izolatorem termicznym i niezłym akustycznym. Całkowicie separują ścianę od skutków opadów atmosferycznych. Rynek dysponuje tego rodzaju okładzinami w dowolnych kolorach i wielu rodzajach kształtów. Z tego samego materiału co panele są produkowane dodatkowe elementy konstrukcyjne i wykończeniowe: listwy, kątowniki itp.
Siding można również układać na ścianach wewnętrznych, zwłaszcza w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgotność (kuchnia, łazienka) lub w lokalach użytku publicznego (sklepy, bary, biura…).

Panele sidingowe nakłada się na listwy o nie mniejszym przekroju niż 2,5 x 5 cm – mocowane do ściany co 50, 60 cm 1). Ściana może być otynkowana, ale i surowa (cegła beton, drewno…), także uprzednio ocieplona. Tego rodzaju okładziny nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji. Kurz wystarczy spłukać samą wodą, znaczniejsze zabrudzenia – wodą z dodatkiem kuchennych detergentów.
Panele boazeryjne nowej generacji, wykonane z płyt przypominających utwardzoną i mocno sprasowaną pilśnię, są najczęściej monolitycznie oklejone warstwą laminatu. Jest ona nośnikiem ochronnym i – jednocześnie – wzorem i fakturą lica. W zależności od zapotrzebowania można kupić – wykonane z tego samego materiału – listwy wykończeniowe o różnych profilach.

1) Sposób montowania podobny jak w opisie instalowania paneli drewnianych w poprzednim odcinku Majsterkowicza pt. „1. Prosty sposób na ładną ścianę – drewno”.
Andrzej Markowski-Wedelstett