21.02.2021
Po miesięcznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną powrócił do TOK.FM poranny program Grzegorza Sroczyńskiego – „Świat się chwieje”.

Pierwszym po przerwie gościem Sroczyńskiego był dr Jacek Bartosiak, zajmujący się geopolityką. To, co przez godzinę mówił, było fascynujące. Tak właśnie trzeba rozumieć i mówić o polityce, niezależnie od tego, po której stronie sceny politycznej się znajdujemy. Doktor Bartosiak przedstawiany był jako konserwatysta – jeśli tak ma wyglądać konserwatyzm, to ja, jako człowiek o poglądach lewicowych, jestem z doktorem Bartosiakiem. Gdy go słuchałem – jedyna przykrość, jakiej doznawałem, była związana z myślą, jak wielka przepaść dzieli obecnie rządzących od takiego widzenia świata i takiej precyzji w analizie zachodzących procesów w polityce europejskiej i światowej, jaką prezentował.
Zdaję sobie sprawę z różnicy między politykiem mającym władzę a pracownikiem think-tanku, budującym różne scenariusze zdarzeń politycznych. Ale rządzących powinny cechować głęboka wiedza i szerokie spojrzenie na świat i zachodzące w nim procesy. Słuchając tego, co mówią rządzący obecnie Polską, wiem jedno – to nie są ludzie przygotowani, by zmierzyć się z tym, co niesie najbliższa przyszłość, nie mówiąc o perspektywie lat trzydziestu.
Naprawdę warto odsłuchać tę godzinną rozmowę, jest pewnie na podcastach radia TOK-FM.
Dotychczas bardzo ceniłem profesora Marcina Matczaka za to, co mówił. Teraz również za to, co zrobił. Profesor Matczak odmówił przyjęcia tytułu profesora (belwederskiego profesora) z rąk urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.
To ważny gest. Andrzej Duda nie powołał trzech profesorów ze względów czysto politycznych: nie podobały mu się obszary badawcze, którymi zajmują się ci uczeniu. Przyjmując tytuł profesora z rąk Andrzeja Dudy Marcin Matczak legitymizowałby to postępowanie, legitymizowałby również wszystkie decyzje prezydenta niszczące wymiar sprawiedliwości na czele z Trybunałem Konstytucyjnym.
To bardzo piękna decyzja.

Profesorem się jest, prezydentem się bywa.

Zbigniew Szczypiński
Polski socjolog i polityk
Ur. 11 sierpnia 1939 w Gdyni – poseł Unii Pracy na Sejm II kadencji. Działał w pierwszej „Solidarności”. Po ponownej legalizacji związku, od 1991 kierował Ośrodkiem Badań Społecznych w zarządzie regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
Przewodniczący Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.
Więcej w Wikipedii