09.03.2025
Majsterkowicz
W żadnym markecie meblowym nie znajdzie się szafek i regałów dostosowanych do pochyłego sufitu, np. w przestrzeniach poddaszy. Pierwszy sposób na ich wypełnienie, to zamówienie nawet kompletnego umeblowania u stolarza, łącznie z wykonaniem u kreatora przestrzeni wnętrz indywidualnego projektu. Inne rozwiązanie, to doskonała okazja do samodzielnego wykonania specyficznych kształtem potrzebnych sprzętów. Nic nadmiernie trudnego, czy technicznie skomplikowanego. Dodatkową korzyścią z tego rodzaju podjętej decyzji – w porównaniu z pierwszym sposobem – są nieporównywanie niższe koszty takiej inwestycji. Tanie rozwiązanie wiąże się z wykonaniem montażu potrzebnych mebli z gotowych, typowych elementów, dostępnych w marketach meblowych.
Aby się zapoznać z korzyściami płynącymi z zastosowania meblowych systemów modułowych, warto odwiedzić kilka salonów je oferujących, aby wybrać te, jakie będą nam najbardziej odpowiadać: wymiarowo i kolorystycznie. Można tam zasięgnąć też fachowej porady i pomocy. Oferowane elementy są łatwe w transporcie i montażu, są zaopatrzone w niezbędne łączniki i okucia, a bogaty wybór rodzajów wykończenia – od oklein z folii dekoracyjnych do egzotycznych odmian drewna, od eleganckich powłok matowych aż do lustrzanego połysku – pozwala na realizację każdego pomysłu.

Zanim się przystąpi do projektowania urządzenia meblościanki czy pojedynczego mebla oszczędnie i ekonomicznie zajmującego miejsce pod skośnym sufitem (Rys. 1), należy na papierze sporządzić dokładny plan pomieszczenia, szkic pełnej okolicy przyszłego sytuowania urządzenia, w dużej skali – jego wysokości, szerokości, kąta pochylenia połaci sufitowej, pod którą będzie wpasowane wykonane umeblowanie.
Projektując zestaw trzeba uwzględnić szerokości modułowych elementów, wynoszących przeważnie 30, 40, 60 i 80 cm. Wpasowując we wnękę element niemodularny, należy wstawić go na końcu składu. Aby wypełnić wnękę na całej jej wysokości, powinno się wybrać nadstawki, przy czym nie obejdzie się bez ich przycinania od góry pod kątem równoległym do kąta skosu sufitu. Można również zdecydować się na niższe nadstawki, a pozostałą przestrzeń wypełnić nieruchomą płytą o dobranym do zestawu kolorze okleiny lub drewna. Zaletą stosowania meblowych systemów modułowych jest możliwość przestawiania lub wymiany ich poszczególnych elementów, modyfikowanie umeblowania do zmieniających się potrzeb.

Pomimo starannego dobrania modułów nie unikniemy przycinania jakichś ich elementów, tak aby dopasować je do skośnych płaszczyzn sufitu (najczęściej na poddaszach lub np. pod schodami). Odnosi się to przede wszystkim do bocznych ścianek mebli sięgających połaci sufitowej (Rys. 2). Dlatego jest lepiej zaopatrywać się w elementy pionowe z ich pewnym zapasem wysokości, zwłaszcza, że aby dokładnie dopasować, trzeba będzie ciąć je pod kątem, zgodnym z pochyleniem połaci. Do pracy tego rodzaju najlepiej nadaje się elektryczna piła, tarczowa nastawna, wraz z prowadnicą (Rys. 3).

Powierzchnie przycięcia, po wygładzeniu materiałem ściernym, warto okleić paskiem folii o kolorze i wzorze zgodnym z powierzchnią płyt meblowych. Szeroki asortyment takich pasków jest do kupienia w marketach meblowych. Nakleja się je przykładając stroną kleju do krawędzi elementu mebla, poprzez czystą, cienką warstwę papieru dociskając gorącym żelazkiem. Nadmiar przyklejonego paska, po ostygnięciu, należy obciąć ostrym nożem monterskim, a ranty krawędzi wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec pozostanie zestawienie ze sobą przygotowanych modułów i ich umieszczenie w przygotowaną wnękę. Wszystkie te czynności trzeba wykonać starannie, tylko wtedy uzyska się zamierzony estetyczny wygląd mebli.
Uwaga: markety meblowe, zwłaszcza oferujące elementy meblowe modułowe, posiadają podstawowe możliwości stolarskie. Można je wykorzystać do zgodnego z przygotowanym planem wycięcia z zakupionych modułów wymiarowo potrzebnych kształtek.
Andrzej Markowski-Wedelstett