06.10.2024
Majsterkowicz

DLA PRZYPOMNIENIA
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego (w tym lokalu mieszkalnego) jest obowiązany użytkować go zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać jego substancję w należytym stanie technicznym i estetycznym.
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela, albo ich zarządcę (np. wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych) okresowej kontroli, przynajmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności elementów budowli i instalacji, w tym narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania innych czynników.
Co najmniej raz na pięć lat należy poddać sprawdzeniu stan sprawności technicznej i wartości użytkowej całego obiektu, jego estetyki oraz otoczenia. Tą kontrolą trzeba objąć również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów, także uziemień instalacji i odbiorników.
Kontrole stanu budowlanego powinny być dokonywane tylko przez osoby posiadające stosowne do odpowiedniej specjalności uprawnienia budowlane. Inspekcje stanu technicznego instalacji elektrycznych i piorunochronnych oraz gazowych wolno przeprowadzać osobom posiadającym kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru lub usług w zakresie naprawy względnie konserwacji odpowiednich urządzeń energetycznych, czy też gazowych, określone przepisami szczególnymi.
Przegląd stanu technicznego przewodów kominowych może dokonywać osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych spalinowych i wentylacyjnych.
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres jego istnienia następujące akta: dokumentację budowy i powykonawczą, a także wszelkie inne świadectwa i decyzje dotyczące obiektu, również – w razie potrzeby – instrukcje obsługi i eksploatacji (obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem). Zachowane muszą być wszelkie opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych w obiekcie w toku jego użytkowania. Właściciel lub zarządca zobowiązany jest udostępniać te dokumenty przedstawicielom właściwego organu oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do kontroli utrzymania takich obiektów w należytym stanie technicznym oraz do kontroli przestrzegania przepisów obowiązujących w budownictwie. Uwagi niniejszego akapitu kierowane są pod rozwagę głównie do lokatorów mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy samowolnie, bez stosownych ekspertyz i zezwoleń, dokonują przeróbek budowlanych (np. burzenie ścian, albo ich przebudowywanie bądź przestawianie) lub noszą się z takim zamiarem.
Właściwy organ może – w przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego, czy też jego części – nakazać przeprowadzenie w nim kontroli, w każdym terminie, a także zażądać przedstawienia odpowiedniej ekspertyzy.
W razie stwierdzenia, że obiekt budowlany a) znajduje się w niewłaściwym stanie technicznym, b) powoduje swoim wyglądem oszpecenie otoczenia, c) jest użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem bądź w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, czy też bezpieczeństwu mienia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą usunięcie zaistniałych nieprawidłowości.
W przypadku konieczności niezwłocznego podjęcia działań mających na celu usunięcie niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia, właściwy organ zapewni, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających. Do użycia takich środków ( na koszt właściciela, użytkownika lub zarządcy) są również upoważnione instytucje Policji i Państwowej Straży Pożarnej. O podjętych działaniach Policja i Straż niezwłocznie powiadamiają rejonowe organy administracyjne. Zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części, wymaga pozwolenia właściwego organu.
Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego rozumie się w szczególności:
● przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt w nim ludzi, albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu czy pomieszczenia, uprzednio mającego inne przeznaczenie, czy też było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne;
● podjęcie, albo zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, czy też pracy, warunki zdrowotne, higieniczno-sanitarne względnie ochrony środowiska, wielkość i układ obciążeń konstrukcyjnych.
W razie dokonania zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez odpowiedniego pozwolenia, właściwy organ może nakazać właścicielowi, albo zarządcy, przywrócenie – na własny koszt – jego poprzedniego stanu i możliwości eksploatacyjnych.
Wszystkie te uwagi należy mieć na względzie, np. oczekując od firmy asekuracyjnej odszkodowania – w razie losowego, przykrego zdarzenia, jakie może dotknąć substancję obiektu budowlanego luib mienie w nim się znajdujące. Ubezpieczyciel zawsze skrupulatnie dochodzi źródła wypadku, przede wszystkim będzie się upewniać, czy nie był on spowodowany nonszalanckim traktowaniem przez właściciela lub zarządcy wymogów prawnych.
Andrzej Markowski-Wedelstett